top of page
  • Yazarın fotoğrafıyasalhaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze açıklaması, Yaşananlar insanlık suçu hesap sorulmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dubai'de İsrail'in Gazze'deki katliamlarına ilişkin mesajlar verdi: Son gelişmelerle birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız egemen ve toprak bütünlüğüne haiz bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini hep birlikte tekrar gördük. Türkiye olarak bunun tesis ve temini noktasında her türlü sorumluluğu almaya hazırız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Expo City Dubai'de düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katılarak burada bir konuşma yaptı.

Dünyanın koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Gazze'deki katliamların acı sonuçları ile karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Erdoğan, "Türkiye, tüm krizlerde barışın yanında olmuş; adalet ve hakkaniyet temelinde çözüm için çalışmıştır" dedi.

"İklim değişikliğine de bu perspektiften yaklaşıyoruz" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

HEP BARIŞIN YANINDA OLDUK

Dünyanın, koronavirüs salgını ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından şimdi de Gazze’deki katliamların acı sonuçlarıyla karşı karşıya olduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye, tüm bu krizlerde barışın yanında olmuş, adalet ve hakkaniyet temelinde çözüm için çalışmıştır” diye konuştu. İsrail saldırılarında 16 bini aşkın Filistinli sivilin hayatını kaybettiğini hatırlatan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Gazze’de yaşananlar hiçbir şekilde meşru gösterilemez, bu insanlık suçudur, savaş suçudur ve bu suçu işleyenlerden uluslararası hukuk önünde mutlaka hesap sorulmalıdır.”

SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ

Son gelişmelerin 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve toprak bütünlüğünü haiz bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetini hep birlikte tekrar gördüklerini belirten Erdoğan, “Türkiye olarak bunun tesis ve temini noktasında her türlü sorumluluğu almaya hazırız. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ ve ‘Daha adil bir dünya mümkündür’ şiarımızı burada tekrar vurgulamak istiyorum” dedi.

95 görüntüleme0 yorum