top of page

Facebook'ta veri skandalı: Türkiye'deki her iki Facebook kullanıcısından biri etkilendi!

Sosyal ağ Facebook yeni bir veri skandalıyla sarsıldı. 533 milyon Facebook kullanıcısına ait kişisel veriler internette bir forum sitesinde ücretsiz olarak yayınlandı. Bu kişilerden yaklaşık 20 milyon kullanıcının Türkiye’den olduğu belirtiliyor. Sızan veriler arasında telefon numaraları bile bulunuyor.


2020 yılı sonu itibariyle aylık aktif 2.8 milyar kullanıcısı olan Facebook’un toplam kullanıcılarının yaklaşık 20’sine denk gelen bu veri sızıntısında ele geçirilip, yayınlanan kişisel veriler arasında, ad, soyad, doğum tarihi, e-posta adresi ve konum (geçmiş konum verileri dahil) bilgilerinin yanısıra telefon numaraları bile bulunuyor.

Ele geçirilip, yayınlananlar arasında Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in telefon numarası dahil kişisel bilgilerinin de yer aldığı belirtildi. Siber güvenlik araştırmacısı Alon Gal tarafından ortaya çıkarılan veri skandalından etkilenen ülkeler arasında aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 106 ülke bulunuyor.

ULAŞTIRMA BAKAN YARDIMCISI SAYAN'DAN AÇIKLAMA

Facebook’ta yaşanan veri skandalıyla ilgil olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan da açıklama geldi.

Sayan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Facebook'ta yine bir veri skandalı daha yaşanıyor. 20 milyona yakın vatandaşımızın telefon, konum, doğum tarihleri, e-posta verileri bir hacker platformunda yayınlandı. Facebook kullanan tüm vatandaşlarımızın USOM’un yayınladığı önlemleri almaları büyük önem taşıyor." dedi


Facebook kullanıcılarının verileri paylaşıldı! Şimdi ne olacak?

9 görüntüleme0 yorum