top of page
  • Yazarın fotoğrafıyasalhaber

İzmir için korkutan açıklama Büyük Tehlike Kordon çöküyor, deniz yükseliyor

Meteoroloji'nin yağış ve fırtına uyarısında bulunduğu İzmir için uzman isimden kritik açıklama geldi. İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Kordon her yıl 1 santim çöküyor, deniz 3 milim yükseliyor" dedi.

Fırtına ve şiddetli yağışların etkili olduğu İzmir için uzman isimden kritik açıklamalar geldi. İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Kordon her yıl 1 santim çöküyor, deniz 3 milim yükseliyor" dedi.


İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, son günlerde artan yağışlara ve yaşanan afetlere değerlendirip, açıklamalarda bulundu.

Son günlerde sağanakla birlikte yaşanan sel ve su baskınlarına değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Küresel ısınma dönemlerinde sıcaklıkla beraber, yağış fırtına ve kasırgalar artar. Küresel ısınma dönemlerinde biz bu durumda anlarız. Ancak Türkiye'de sel ve su baskınlarının yaşanmasının nedeni çarpık kentleşmedir. Altyapı yetersizliğidir. Başka bir nedeni yok. Yaşanan afet durumlarından ders almıyoruz. Her gelen afette olumsuzluklar yaşıyoruz. Bu afetlerden ders alıp tekrar yaşamamamız lazım" dedi.

"KORDON ÇÖKÜYOR, DENİZ YÜKSELİYOR"

İzmir'de son sağanak sonrası yaşanan su baskınlarına değinen Prof. Dr. Yaşar, "Son yağmurdan sonra özellikle İzmir Kordon suyla doldu. Bunun nedeni bölgenin dolgu zemin olması. Ayrıca bulunduğumuz bölge her yıl 1 santimetre çöküyor. Tektonik bir harekettir bu. Bunun yanında deniz her yıl 3 milim yükseliyor. Bu sadece Kordon boyu için değil Bostanlı ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı için de geçerli. Bunu önlem amaçlı sahil kıyısı olan ön tarafları yükseltiyoruz. Ancak arka kısım çukurda kalıyor. Bu nedenle son yağmurda da Kordon tamamen sular altında kaldı. Bu nedenle yetkililer arka plandaki yapılarda kot uygulaması gerçekleştirmeli. Orada yapmamız gereken tek şey, bilimi göz önüne almak. Çünkü afet her zaman olur. Ancak siz derelerin üzerine ev yapıyorsanız, olmaz. Halen dere yataklarına hiç düşünmeden plan programı yapmadan ev veya yol yapıyoruz. Kısacası çarpık kentleşmeden ve altyapı yetersizliğinden çok çekiyoruz" dedi.

38 görüntüleme0 yorum