top of page
  • Yazarın fotoğrafıyasalhaber

Japonya'da 7,6 büyüklüğünde deprem Haber Gündem

Japonya deprem sonrası en yüksek tsunami uyarısını düşürdü Japonya deprem sonrası en yüksek tsunami uyarısını düşürdü. Ancak insanlara hala evlerine gitmemeleri söyleniyor Japonya ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından verdiği en yüksek tsunami alarmını kaldırdı. Ancak kıyılarda yaşayanlara evlerine dönmemeleri yönünde uyarılar yapılıyor. Dalgaların 5 metreye kadar ulaşabileceği uyarısında bulunan Japon kamu yayıncısı NHK TV, depremin hemen sonrasında kıyı bölgesinde yaşayanlara mümkün olduğunca kısa sürede yüksek arazilere ya da yüksek binaların üst katlarına çıkmaları çağrısı yapmıştı.

Ishikawa Eyaleti'nin Wajima şehrinde en az 30 evin yıkıldığı ve çıkan yangın nedeniyle 30 binden fazla haneye elektrik verilemediği rapor ediliyor.

Depremler, yarımadanın kıyısında yerel saatle 16.06'da 10 kilometre derinlikte 5,7 ve 16.10'da da sığ derinlikte 7,6 büyüklüğünde olarak kaydedilmişti. 

Ishikawa Eyaletindeki bir markette çalışan Takashi Wakabayashi, bazı ürünlerin raflardan düştüğünü, ancak en büyük sorunun şişe su, pirinç topları ve ekmek stoklamak için gelen büyük insan kalabalığı olduğunu söyledi.

"Normalin üç katı seviyesinde müşterimiz var" dedi.

Başbakan Fumio Kishida gazetecilere yaptığı açıklamada, Japon hükümetinin depremler ve tsunami hakkında bilgi toplamak ve güvenliği sağlamak için bunları sakinlere hızlı bir şekilde iletmek üzere özel bir acil durum merkezi kurduğunu söyledi.

825 görüntüleme0 yorum