top of page
  • Yazarın fotoğrafıyasalhaber

Japonya'da yüksek mahkeme, cinsiyet değiştirmede ameliyat zorunluluğu 'anayasa ihlali' dedi

Cinsiyet değişikliği için ameliyat gerektirme şartı uzun zamandır uluslararası haklar ve tıbbi gruplar tarafından eleştiriliyordu.

Japonya Yüksek Mahkemesi, Japon yasalarına göre trans bireylerin cinsiyetlerini resmi olarak değiştirmek için üreme organlarını aldırmalarını gerektiren şartın anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Mahkemenin değerlendirmesi, 2000 yılından bu yana yasal mücadele veren bir davacının başvurusu üzerine geldi.

Cinsiyet değişikliği için ameliyat zorunluluğunun büyük bir mali yük getirdiğini ve fiziksel acı oluşturduğunu belirten davacının avukatları, cinsiyet değişikliği için gereken şartların müvekkilinin anayasada yeri olan mutluluğu arama ve ayrımcılığa uğramadan yaşama hakkını ihlal ettiğini vurguladı.Japon yasalarında cinsiyet değiştirme şartları

Japonya'da cinsiyet değiştirme 2003 yılında çıkarılan yasada düzenleniyor. Yasa gereğince doğduklarından farklı cinsiyette kayıt yaptırmak isteyen kişilerin cinsel kimlik bozukluğu teşhisi sunmaları ve beş şartı yerine getirmeleri gerekiyor. 

Bu şartlar en az 18 yaşında olmak, evli olmamak, reşit olmayan çocuk sahibi olmamak,  üreme bezlerinin olmaması veya işlevini kalıcı olarak kaybetmiş olması ve karşı cinstekine benzeyen cinsel organlara sahip olmak şeklinde sıralanıyor.

Bu kapsamda, cinsiyet değişikliğini kaydettirmek isteyen kişilerin testis veya yumurtalıkları da dahil olmak üzere üreme organlarını aldırmaları ve yeni cinsiyetlerinin "cinsel organlarına benzeyen parçalara sahip gibi görünen" bir vücuda sahip olmaları gerektiğini belirtiliyor.1.041 görüntüleme0 yorum