top of page
  • Yazarın fotoğrafıyasalhaber

Japonya'daki bir kazı alanında 100 binden fazla antik sikke keşfedildi

İncelenen en eski sikke Ban Liang (M.Ö. 175 yılı) Çin imparatorluğu dönemine dayanan bronz bir sikke. En yenisi ise 1256 yılına tarihleniyor.

Japon arkeologlar 3 Kasım'da ülkenin orta kesimindeki Gunma Eyaleti'nin Maebaşi kentinde bir kazı alanında 100 bin adet antik sikkeden oluşan bir hazine buldu.

Asahi Şimbun gazetesinin haberine göre sikkeler bir şirketin fabrika inşa etmeyi planladığı alanda yapılan kazı sırasında bulundu. 

Habere göre, arkeologlar her biri 100 parça içeren 1060 deste sikke buldu. Sikkeler hasır ipiyle paketlenmişti.

Kazı alanının yayınlanan bir fotoğrafında yüzlerce gri, yuvarlak nesne ve bazılarının ortasında büyük bir delik görülüyor. Medyaya göre kazı alanında başka kalıntılar da bulundu.

Yapılan araştırmada arkeologlar bazı sikkelerin Çin'e kadar uzandığını ve yaklaşık 2 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu tespit etti.

Şu ana kadar 334 sikke incelenirken sikkelerin en az 44 farklı döneme ait olduğu tespit edildi.

İncelenen en eski sikke Ban Liang (M.Ö. 175 yılı) Çin imparatorluğu dönemine dayanan bronz bir sikke. En yenisi ise 1256 yılına tarihleniyor.

Bulunan en eski sikkenin üzerinde "Ban" ve "Liang" kelimeleri kazınmış, ortasında bir delik bulunuyor. "Ban Liang", Çin imparatorluğunun ilk birleşik para birimi olarak biliniyor.

İtalya'da geçtiğimiz günlerde amatör bir dalgıç bir gemi enkazında 30 bin ila 50 bin antik Roma sikkesi bulmuştu.


8 görüntüleme0 yorum