top of page
  • Yazarın fotoğrafıyasalhaber

Kabine, asgari ücret için bugün bir araya geliyor! İşte masadaki zam senaryoları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak olan Kabine'nin ana gündem maddesi milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı olacak. Yeni asgari ücretin hafta içinde açıklanması beklenirken, enflasyon üzerinden yapılan hesaplamaya göre asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Bu orana refah payı eklenmesi halinde asgari ücrete yapılacak zam yüzde 50'lere kadar çıkabilir. İşte masadaki zam senaryoları...


ASGARİ ÜCRETE BU YIL TEK ZAM YAPILACAK

2022 ve 2023 yıllarının aksine 2024'te asgari ücrete tek zam yapılacak. Temmuz ayında ikinci bir toplantı yapılmayacağını söyleyen Bakan Işıkhan, "İkinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor." demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da tek zam olacağını belirterek, çalışanları enflasyona ezdirmeyecekleri mesajını vermişti. Asgari ücrete 2022 ve 2023 yıllarında temmuz ayında ara zam yapılmıştı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde:

  • Yüzde 35'lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira

  • Yüzde 40'lık zamda 15 bin 962 lira

  • Yüzde 45'lik zamda 16 bin 532 lira

  • Yüzde 50'lik zamda 17 bin 103 lira

  • Yüzde 55'lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

KABİNE'DEKİ DİĞER KONU BAŞLIKLARI

Öte yandan Kabine toplantısının bir diğer önemli gündem maddesi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik operasyonları olacak. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları da toplantının gündeminde olacak. Kalıcı ateşkes sağlanması için Türkiye'nin attığı diplomatik adımlar ve insani yardımlar ele alınacak.

21 görüntüleme0 yorum